Skip to content ↓

Governors

The Board of Governors is made up of representatives from the community, parents and from College staff. They work very closely with the Principal, Geoff Osborne, and his senior leadership team to ensure that students receive a quality education in a safe and welcoming environment.

Whatever course or programme that your young person undertakes at the College, we want to be sure that it is a quality experience with successful outcomes.

The Board of Governors would like to encourage you to take an active part in your child's education by ensuring that attendance is good, there is a commitment to study and that you attend parents’ evenings and College events.

We are sure that your experience with the College will be a positive one.

Please contact Tracey Norris, should you wish to get in contact with or require any further information from the Board of Governors.

Tracey.Norris@shc.ac.uk


Governor Documents

Articles of Association

Declarations of Interest

Governance Arrangements

Governing Body Structure & Committee Set-up 2022-23 

Members           

Mother A van den Hof (appointed 11 September 2019)          

Karen Hunter (re-appointed 8 July 2020)               

Helen Laker (re-appointed 8 July 2020)  

Tomris Ibrahim (appointed on 9 Dec 2020)   

Denise Hyland (appointed on 24 May 2022)      


Trustees

Fred Gichuhi (appointed by staff 9 Dec 2020)

Valliyappan Balaguru (appointed by members 5 June 2019)    

Jacqueline Gray (appointed by members 1 September 2019 Chair from 8 July 2020)          

Mary Karooma-Brooker (appointed by members 01 January 2018 and resigned 8th December 2021))      

Susan Hammond (appointed by members 5 June 2019)            

Neil Jones (appointed by members 01 December 2019)            

Dominic Scarlett (appointed by members 31st March 2021) 

Danville Berbeck (appointed by staff 8 September 2021)     

Paul Proctor (appointed 8 September 2021, co-opted)

Andrew Stanley (appointed 8 September 2021, co-opted) 

James Demetre (appointed 7 September 2022, co-opted)

Clive Mardner (appointed 7 September 2022, co-opted)


Quality, Standards & Personal, Development, Behaviour & Attitude Committee:
Dominic Scarlett (Chair), James Demetre, Fred Gichuhi, Andy Stanley

Finance & HR Committee:
Neil Jones (Chair), Valliyappan Balaguru, Dominic Scarlett, Danville Berbeck

Audit & Risk Committee:
Sue Hammond (Chair), Jackie Gray, Paul Proctor, Clive Mardner

Pay & Personnel Sub-Committee:
Dominic Scarlett (Chair), Jackie Gray, Sue Hammond, Clive Mardner

MAT Steering Group Committee:
Neil Jones (Chair), Jackie Gray, Paul Proctor, Andy Stanley, Sue Hammond


Link Governors

Employability – Andy Stanley

Equality, Diversity & Inclusion – Andy Stanley

High Needs – Jackie Gray

Safeguarding – Dominic Scarlett 

Student Leadership Council – Danville Berbeck

GDPR – Fred Gichuhi


 


Governors Term Length

Governors are expected to serve a four-year term, Governors may resign before the full four-year term if they so choose, Governors are also free to run for another term.

Governor Selection

Governors are selected in accordance with DFE Academy Governance guidance. This includes appointment, peer recommendation, application or appointment via vote. Further information can be found in the Governance Arrangements attachment above.

Governor Secure Area

Governors have access to a secure environment on Governor Hub. 

You can find a copy of the Governance Handbook below as a downloadable attachment or by clicking this link.